Lions Club Elbląg

Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Dla dorosłych » Działalność » dorośli » OGRODY ZDROWIA w Elblągu
W dniu 17 lutego 2017 r. odbyło się seminarium naukowe na temat: „Czy można być bezpiecznym w przestrzeni publicznej? – refleksja nad aktualnymi... więcej
17/02/2017
17 stycznia 2015 r. Lions Club Elbląg, zgodnie z wieloletnią tradycją, zorganizował 22 Bal Charytatywny. A w przeddzień współorganizował konferencję... więcej
16/01/2015
25 października 2014 roku o godz. 11.00 w Parku Traugutta w Elblągu została otwarta siłownia zewnętrzna dla seniorów. Siłownia powstała w ramach... więcej
25/10/2014
W 2013 r. LC Elbląg i LC Elblag Truso zainicjowały realizaję wspólnego projektu aktywizującego osoby starsze w Elblągu. Już dziś ponad 20% elbląskiej... więcej
01/02/2014
Współorganizowane przez członków LC Elbląg konferencja poświęcona akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej miały charakter edukacyjny z... więcej
14/03/2002

OGRODY ZDROWIA w Elblągu

Już dziś ponad 20% elbląskiej populacji, czyli co piąty mieszkaniec to osoba w starszym wieku. Ćwiczenia i aktywność ruchowa jest bardzo istotna szczególnie dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Ćwiczeń potrzebują także osoby niepełnosprawne. Ruch jest niezbędny dla serca, przeciwdziała wielu chorobom cywilizacyjnym (cukrzycy, nadciśnieniu,chorobie wieńcowej serca, otyłości).
Wraz z wiekiem pojawia się tendencja do usztywniania się stawów, obkurczenia przyległych do nich tkanek i powolnego zmniejszania zakresu ruchów. Z biegiem lat niektóre ruchy stają się niemożliwe do wykonania. A zatem urządzenia muszą być przystosowane specjalnie do ćwiczeń dla osób starszych, a także częściowo niepełnosprawnych ruchowo.
Zaproponowane przez nas urządzenia spełniają takie normy i są przyjazne dla seniorów.
Seniorzy to ważna grupa społeczna w Elblągu, ma ona swoje potrzeby o które należy zadbać. Wychodząc naprzeciw tym problemom kluby postanowiły przygotować plac od rehabilitacji ruchowej dla seniorów. Wiele osób, właśnie w tym wieku odkrywa na nowo aktywność fizyczną i sport. Bardzo potrzebne są miejsca sportowo-rekreacyjne oraz ogródki fitness dla seniorów.
Dla osób starszych wyjścia na plac ćwiczeń to czasem jedna z niewielu rozrywek. Tworząc miejsca „przyjazne seniorom” wypracujemy mechanizmy niwelowania poczucia izolacji i samotności osób najstarszych. Kluby dostrzegają potrzeby osób starszych tworząc inicjatywę, stworzenia seniorom  warunków do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jesteśmy przekonani, że plac do ćwiczeń zrealizowany dzięki Lionom będzie służyć osobom starszym w ciągu kilku najbliższych lat, a logo LIONS CLUBS INTERNATIONAL jako jego fundatora przyczyni się do popularyzacji ruchu LIONS wśród społeczności lokalnej.
W grudniu 2013 r. do LCIF złożona została aplikacja grantowa o dofinansowanie tego projektu, realizacja projektu planowana jest w 2014 roku.

Dorota Wcisła
LC Elbląg Truso