Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Historia

Historia Klubu

Po blisko rocznym przygotowaniu odbyła się uroczysta inauguracja czyli "Charter Night" Lions Club Elblag. W dniu 22 maja 1993 roku o godzinie 17.00, salę na Zamku w Malborku wypełnili dostojni goście, wśród których znaleźli się: Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku Dorote Boden, wicewojewoda elbląski, Prezydenci klubów patronujących z Rastede (k. Oldenburga) i Gdańska.

Od lewej stoją:
P. Günter KUSIAN (LC Rastede),
Gerd DALLMANN (District 111 NB),
Janusz GIERULSKI (LC ELBLĄG),
Alojzy TOMASZEWSKI (LC Neptun GDAŃSK)
Po powitaniu obecnych, głos zabrali - jako gospodarz regionu- wicewojewoda A. Zbucki, który z radością przyjął powstanie elbląskiego klubu "Lwów". Następnie Orkiestra Garnizonu Elbląg odegrała hymny narodowe Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Flagami tych państw udekorowane były ściany sali.
Kolejnymi mówcami byli: Gerd Dallmann i Günter Kusian, członkowie Klubu w Rastede. Obaj określili ten dzień jako szczególnie radosny, a dzięki powstaniu elbląskiego klubu ideą lionizmu została ugruntowana. Fakt ten otworzy także większe możliwości współpracy między naszymi narodami. Spotkanie na malborskim Zamku ma głębszą myśl: trzeba pokonać przeszkody, które nas dzielą, wzniesiono je przez ponad 1000 lat sąsiedztwa. Po działaniach polityków przyszedł czas na inne formy kontaktów, realizowanych na codzień.

Elbląg Lions Club wchodzi jako 21 do rodziny polskich klubów. Jego prezydentem został Janusz Gierulski, a uroczyste ślubowanie złożyli i podpisali Kartę Klubu następujący członkowie:

Członkowie - założyciele Elbląg Lions Club:
Tadeusz Ciemny, Adam Klupczyński, Adam Sokołowski, Czesław Dębski, Tomasz Lenartowicz, Izabela Szostak, Ryszard Ebelt, Maria Lisius-Końska, Janusz Ufnalewski, Janusz Gierulski, Zbigniew Łęga, Janusz Zalewski, Grzegorz Hejber, Czesław Marach, Tomasz Zimiński, Józef Hryniewicz, Florian Romanowski, Rafał Kasprzycki, Waldemar Rozpiętkowski

Elbląg Lions Club należy do strefy północnej, w której są już trzy kluby gdańskie oraz olsztyński.
Oficjalną uroczystość zakończył piękny występ Malborskiego Chóru "Lutnia", w programie którego znalazły się pieśni w kilku językach. Następnie goście i klubowicze udali się do elbląskiego Hotelu "Elzam", w którym zaplanowano bankiet.

Informacja z charteru naszego klubu w lioneskim biuletynie "DISTRICT REPORT" - District  111 Niedersachsen-Bremen, z czerwca 1993 roku.